Filmy na podstawie powieści, wolność

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje na podstawie powieści, wolność. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Korzenie

7,3
Historia afrykańskiego chłopca sprzedanego do niewoli w Ameryce.
Lata 50 ubiegłego wieku. Historia dwunastoletniego Davida, który jako małe dziecko w dramatycznych okolicznościach zostaje odebrany rodzicom i trafia do komunistycznego obozu pracy w Bułgarii. Chłopiec dorasta w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, a jedynym źródłem informacji o życiu poza murami jest jego dorosły przyjaciel Johannes (James Caviezel). Pewnego dnia David ucieka z obozu i mając przy sobie kompas, pół bochenka chleba i tajemniczy zapieczętowany list wyrusza do Kopenhagi. W czasie tej niezwykłej podróży na spotkanie z przeznaczeniem chłopiec odkrywa zupełnie nowy świat. Po raz pierwszy dowiaduje się, co to jest wolność, odwaga, radość. Wraz z pokonaniem kolejnych przeszkód i przekroczeniem kolejnych granic, David doświadcza niezwykłej przemiany duchowej, dzięki której nauczy się uśmiechać, ufać i kochać.
Fabułę filmu tworzą przeplatające się powojenne losy byłego pilota RAF-u, działaczki Związku Walki Młodych i oddanego komunisty. Tłem dla historii bohaterów, miejscami przebijającym się na pierwszy plan, są wydarzenia polityczne kolejnych okresów odradzającej się Polski. Opowieść o trudnych wyborach, skomplikowanych sytuacjach i o losach zwykłych ludzi, którzy po II wojnie światowej chcieli na nowo rozpocząć normalne życie. Obraz, który cenzura ukryła przed oczami widzów na przeszło dwadzieścia lat.


Piękna, młoda kobieta (Marianne Faithfull) wyrusza w podróż. Jej motocykl to dziś już kultowy Norton BSA. Ubrana tylko w czarny, skórzany kombinezon zamierza dotrzeć do swojego egocentrycznego kochanka (Alain Delon). Za sobą zostawia dotychczasowe życie i niedawno poślubionego mężczyznę (Roger Mutton). Po drodze przypomina sobie namiętne i dziwnie nostalgiczne chwile z kochankiem. Jej psychodeliczna zaduma może przynieść nieszczęście.
Po śmierci męża, matka (Sinéad Cusack) czwórki dzieci zaczyna cierpieć na tajemniczą chorobę. Świadoma, że będzie musiała pójść do szpitala, otwiera rachunek bankowy dla dzieci, aby mogły one być samowystarczalne finansowo i uniknąć przejęcia opieki przez władze. Niestety, ona również umiera, a Julie (Charlotte Gainsbourg) i Jack (Andrew Robertson), starsze z rodzeństwa postanawiają ukryć jej ciało w piwnicy, aby mogli swobodnie rządzić domem. Wkrótce Tom (Ned Birkin) zaczyna się ubierać jak dziewczyna, podczas gdy Sue staje się coraz bardziej małomówna, zwierza się tylko jej pamiętnikowi. Tymczasem Jack i Julia wyczuwają do siebie pociąg. Jednak nowy kawaler Julie, Derek (Jochen Horst), grozi wyjawieniem mrocznych sekretów tej rodziny, gdy staje się coraz bardziej podejrzliwy wobec Jacka.
Portugalska kolonia Angola. Na początku lat sześćdziesiątych rozpoczęła się tam walka narodowowyzwoleńcza przeciwko kolonizatorom. Film łączy elementy obyczajowego reportażu i dokumentalnej relacji o narodzinach ruchu oporu. Opowiada o losie kobiety, której całe dotychczasowe życie zburzyło aresztowanie męża. Błąka się od jednego posterunku do drugiego, próbując bezskutecznie dowiedzieć się, gdzie jest jej mąż. Nie wie, że w czasie przesłuchania zostaje śmiertelnie pobity.
Tom Coupar (Rufus), sekretarz pokojowej organizacji zajmującej się uwalnianiem więźniów politycznych, postanawia pewnego dnia podjąć działania. Wraz z Alexandrą (Alexandra Stewart) udaje mu się zamordować dyktatora Antona Carasa (Jean Gaven). Uwięziony w twierdzy, w której są więźniowie, których próbował uwolnić, przygotowuje ucieczkę. Jednak tylko jeden człowiek zgadza się uciec z nim, inni wolą zostać, aby zeznawać przed sądem.

Persepolis

7,7
7,8
Historia dojrzewania Marjane Satrapi, wrażliwej irańskiej dziewczyny, w czasie rewolucji, która doprowadziła do upadku szacha i rządów Chomeiniego oraz dokonała głębokich przemian obyczajowych.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Akcja filmu skupia się na wielkim potentacie przemysłu tytoniowego, który chcąc zwiększyć zyski swojej firmy zatrudnia Nicka Naylora, znakomicie znającego się na swoim fachu rzecznika prasowego. Naylor zrobi wszystko, aby zadowolić swojego pracodawcę, ale wciąż chce być nieskazitelny w oczach 12-letniego syna.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…