Filmy biografia

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje biografia. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.
Kiedy cesarzowa Sissi (Susanne Wolff) wybiera Irmę (Sandra Hüller) na damę dworu, która będzie jej towarzyszyć w śródziemnomorskich eskapadach, chętnie spełnia jej żądania. Wydaje się, że Irmie szybko udaje się ujarzmić tą ekscentryczną i miłującą wolność władczynię. Jednak po powrocie do Bawarii dławiące konwencje dworu wystawiły ich pozorny współudział na próbę.
Nagrodzeni Oscarem® producenci filmowi Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin w filmie Dziki świat przedstawiają historię Kris i Douga Tompkinsów, którzy zostawili za sobą świat odnoszących ogromne sukcesy marek outdoorowych, takich jak Patagonia, The North Face i Esprit, które pomogli stworzyć, i skierowali swoją uwagę na wizjonerski wysiłek tworzenia parków narodowych w Chile i Argentynie.


Film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Harriet

6,2
Film opowiada historię Harriet Tubman, kobiety, która ucieka z niewoli, a później wraca w strony niewolniczego stanu Maryland, by ocalić życie ponad trzystu osób.
Rok 1950, półwysep koreański. Podczas Wojny Koreańskiej sierżant armii tureckiej Süleyman znajduje wśród ruin na wpół zamarzniętą małą dziewczynkę, bez rodziców i bez szans na ocalenie. Zszokowana, przerażona i będąca na skraju śmierci dziewczynka chwyta za serce Süleymana, który ryzykuje własnym życiem, aby ją uratować, bezpiecznie przemycając do swojej bazy wojskowej. Nie znając jej imienia i nie mogąc się z nią porozumieć, Süleyman nazywa ją Ayla. Prawie natychmiast tworzy się między nimi nierozerwalna więź, a Ayla, praktycznie bez wysiłku, przynosi niesamowitą radość całej tureckiej kompanii w czasie koszmaru tej wojny. Jednak gdy wojna się kończy, brygada Süleymana zostaje poinformowana o rozkazie powrotu do domu. Süleyman nie może znieść porzucenia Ayli i robi wszystko, co w jego mocy, aby ją zabrać ze sobą. Po powtarzających się odmowach zostaje jednak zmuszony oddać Aylę do koreańskiego sierocińca, ale nie traci nadziei, że pewnego dnia ponownie się z nią spotka. Czy kiedykolwiek im się to uda?
Ta krótkometrażówka jest filmem biograficznym poświęconym matce reżysera - Karin Bergman. Reżyser dokonuje wglądu w rodzinny album z fotografiami. Zdjęcia archiwalne opatrzone są komentarzem, jednak nie jest to komentarz słowny; fotografiom towarzyszą jedynie napisy na czarnym tle i akompaniament fortepianu niczym z filmów niemych.
Od dzieciństwa w Neapolu po świetlaną karierę w Hollywood – poznaj szczegóły życia prywatnego i zawodowego Sophii Loren w wywiadach z przyjaciółmi i współpracownikami.
Biograficzny film animowany - oparty na prawdziwych wspomnieniach reżysera - o trudnej relacji z ojcem, który jako włoski imigrant przybywający do USA w XX wieku, zmuszony był imać się różnych zajęć, które bywały niezgodne z prawem, co kładło się cieniem na relacjach rodzinnych.
Zdobywca Oscara w głównej roli, w ekscytującej historii swojego życia. Pomimo, że o Milošu Formanie powstało już kilka filmów dokumentalnych, pozostaje on ciągle źródłem emocji i inspiracji. W ciągu ostatnich piętnastu lat nastąpiło sporo znaczących zmian w życiu reżysera. O tych najważniejszych Miloš Forman mówił jednak rzadko, choć miały one ogromny wpływ zarówno na niego samego, jak i jego filmową twórczość. Twórca dokumentu, Miloš Šmídmajer, filmuje przez 5 lat: przygląda się życiu reżysera, stara się rozgryźć jego sposób myślenia i rzucić światło na niektóre z intymnych wątków jego biografii. Praca zawodowa Formana ma bowiem swoje naturalne źródło w jego życiu prywatnym. Dokument ten nie przedstawia życiorysu w sposób typowy. Sylwetka Formana wpleciona została w ramy "krótkiej historii" o kręceniu filmów. Obraz ten uzmysławia, jak ważne są produkcje, które przenoszą na ekran emocje i dotyczą najwyższych wartości, takich jak wolność człowieka. A Miloš Forman niezwykle przekonująco uosabia temat wolności osobistej. Film zawiera wywiady z przyjaciółmi i rodziną reżysera, a także aktorami, którzy współpracowali z Formanem w czasie produkcji jego najbardziej znanych tytułów.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…